Om oss

Välkomna hit! 

Nu har ni hittat till fritidsklubb 3-5 fritidsblogg. Vår skola heter Brattåsskolan och ligger i Kållered, Mölndal. Vi som bloggar är Otto, Alexander, Andreas, Sofie och Anders samt våra fantastiska och nyfikna elever.

Syftet med bloggen är att dokumentera elevernas lärande på fritids. Vi erbjuder eleverna olika digitala redskap som t.ex. film, foto, skrivande och ljudupptagning. Genom användandet av bloggen lär sig eleverna att hantera sociala medier på ett bra sätt. Vi använder bloggen som informationskälla till vårdnadshavare och vi ger dem en inblick i vår vardag. Dessutom följer vi andra fritidsbloggar, där vi delar med oss av det vi gör och tar del av andras arbeten. 

Så här står det i våra styrdokument Läroplan.pdf 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *